Dünyada televizyona yapılan işlerin trendi düşerken, gün geçtikçe dijital platformda takip edilen dizi sayısı artıyor. Bilim-kurgudan komediye, aksiyondan drama kadar pek çok tür, dizi severlerin beğenisine sunuluyor. Yabancı dizi yeni sezon takvimi ile yapımları incelemeye başlayalım.

The New Pope / 10 Ocak

Ülkemizde Blu Tv’de yayınlanan bir devam dizisi. Evet, bir devam dizisi zira The Young Pope dizisinin bir devamı. The Young Pope’da Jude Law’ı papa olarak görüyorduk. Her ne olduysa, bu defa karşımıza John Malkowich papa olarak çıkıyor. Ancak Jude Law, yani Young Pope da olay örgüsünün içinde. Silvio Orlando ve Ludvine Sagnier gibi oyuncuların da kadroda bulunduklarını belirtelim.

The Outsider / 12 Ocak

HBO yapımı bir dizi olan The Outsider, Stephan King romanından esinlenerek hazırlanmış bir kurgu. King romanlarını sevenlerin muhakkak izlemesi gereken bir yapım The Outsider. Çünkü Stephan King bile bu diziyi başucu yapabileceğini belirtiyor. Yul Vazquez, Ben Mendelsshni Jeremy Bobb gibi kendini ispatlamış oyuncular dizinin kadrosunda yer alıyor.

Konuşulmayan bir cinayet nasıl çözülür? Küçük bir kasabada işlenen kan donduran bir cinayetin ve bu garip cinayeti çözmeye çalışan bir polis ile tuhaf bir özel dedektifin hikayesi.

Star Trek: Picard / 23 Ocak

Bugüne değin, tam altı televizyon dizisi, animasyon serileri ve sinema filmleri ile karşımıza çıkan Star Trek, bu kez bir dijital platform ekranlarında karşımıza çıkıyor. Bir devam dizisi gözüyle bakılabilecek olan bu yapımda, Efsane kaptan Pickard geri dönüyor. Başrolünde Patrick Steward’ı göreceğimiz yapım, 10 bölüm boyunca Amazon Prime ekranlarında sevenleri ile buluşacak.

Amazing Stories / 6 Mart

Yabancı dizi yeni sezon takviminde, sıra Amazing Sories isimli dizide. Kadrosunda Krrey Lynn Bishe, Withney Coleman, Austin Stowell gibi önemli oyuncuların bulunduğu bir yeniden çekim. 1985 ve 1987 yılları arasında ABD’de çekilen ve aynı isimle yayınlanan dizinin yapımcısı yine Steven Spielberg. Yönetmen koltuğunu ise Edward Kitsis ve Adam Horowitz paylaşıyor. Her bölümünde farklı bir olayın konu edileceği dizinin yaratıcısıysa Bryan Fuller. Yapım beş bölümden oluşan ve her birinde farklı bir olay örgüsünün anlatıldığı Bilim Kurgu / Dram türünde ve Apple Tv Plus üzerinden yayınlanıyor.

Ülkemizde de milyonlarca abonesi bulunan Netflix platformunda da çok sevilen ve beklenen diziler bulunuyor. Netflix dizi takvimi 2020 listesiile dizileri inceleyelim.

Messiah / 1 Ocak

Orijinal konsepti ile ortaya çıkan ve her bölüm sonunda sonraki bölüm için merak uyandıran Messiah dizisi, politik, dini mesajlarıyla dikkat çekiyor. Amerikan yapımı. Mehdi Dehbi, Michelle Monaghan, Tomer Sisley ve John Ortiz gibi oyuncuların yer aldığı dizinin yönetmenliklerini Kate Woods ve V For Vendetta’nın da yönetmeni olan James McTeigue yapıyor. Yapımcı ise The Book Thief filminin de yapımcılığını üstlenen Michael Petroni.

İsminden de anlaşılacağı üzere dizide, Suriye’nin başkenti Şam’da ortaya çıkan bir adam mucizeler ortaya koyarak Mesihlik iddiası anlatılıyor. Elbette bu esnada ona inananlar olduğu gibi sahtekarlık yaptığını söyleyenleri de görebiliyoruz. 1 Ocak’tan itibaren de Netflix dizi takvimi listesi 2020 ‘deki yerini almış durumda.

The Stranger / 30 Ocak

Harlan Coben’in aynı isimle yayınlanan romanından uyarlanan The Stranger, bir İngiliz draması olarak karşımıza çıkıyor. Aksiyon severler için de aralara eklenen aksiyon sahneleri olduğunu söyleyebilsek de dizinin bir suç draması olduğunu hatırlatalım. Yapımcılığını aynı zamanda kitabın da yazarı olan Harlan Coben ile birlikte Madonna Baptiste ve Daniel Brocklehurst yapmakta. Yönetmenlik koltuğunda ise Daniel O’Hara ve Hannah Quinn ikilisi oturuyor.

Hakan: Muhafız / 6 Mart

Bir Türk yapımı olan Muhafız, Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık gibi güçlü kadrosuyla oldukça dikkat çekmişti. Projenin üçüncü sezonu 6 Mart itibariyle Netflix platformunda yayınlanmaya başladı. Dizinin ilk iki sezonu eleştiriler almış olsa da üçüncü sezon, diğer iki sezona göre daha olumlu yorumlar almayı başardı.

Bir kahramanlık dizisi olan ve The Protector’un yapımcıklarını Onur Güvenatam, Jason George, Özge Bağdatlıoğlu yapıyor.

Bloodride / 13 Mart

İlk sezonu ile izleyicilerin karşısına çıkacak olan korku dizisi, korku ile mizahı iç içe geçirerek tuhaf bir kurgu matematiği oluşturuyor. Kendine has evreni ile izleyicisini içine çekecek olan dizi bir Norveç yapımı. Yönetmenliğini ise Kjetil İndregard yapıyor. Bu ismi Maniac dizisinden de hatırlayanlar olacaktır.

Elite / 13 Mart

Bir İspanyol gençlik serisi. Elite, La Casa de Papel izleyicilerinin yakından tanıdığı Jaime Lorente, Maria Pedzara ve Miguel Herran gibi oyuncuları da kadrosunda bulunduruyor. İspanya’nın kalbur üstü sınıfının çocukların gönderdiği Las Encinas isimli okulun depremde yıkıldıktan sonra, bölge meclisinin çocukları diğer okullara nakliyle başlıyor. Ardından bir cinayet işleniyor ve peşi sıra olaylar birbirini takip ediyor. Üçüncü sezonu Netflix’te, 13 Mart tarihinde başlayan dizinin yönetmenleri Dario Madrona ve Carlos Montero.

Yabancı yapımların yanı sıra Türk yapımlar da peşi sıra ekranlara yansımaya devam ediyor. En dikkat çeken Türk yapımlarını Türk dizi takvimi ile inceleyelim.

Çukur / Pazartesi

Türk televizyon tarihinin önemli yapımlarından biri olan Çukur, her pazartesi Show Tv’de yayınlanıyor. Aras Bulut İynemli, Erkan Kolçak Köstendil, Rıza Kocaoğlu ve Perihan Savaş gibi önemli oyuncuları bünyesinde bulunduran dizi, her bölümüyle izleyicileri ekrana kilitlemeyi başarıyor. Senaryosunu Gökhan Horzum’un yazdığı yapımda Yönetmenlik koltuğu Sinan Öztürk’ün.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Oktay Kaynarca, Ozan Akbaba, Deniz Çakır gibi önemli bir oyuncu kadrosunu bünyesinde bulunduran Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi, ATV ekranlarında her Salı seyircisiyle buluşuyor. Yayınlanmaya başladığı 2015 yılından bu yana her bölümünde farklı bir heyecan barındıran yapım, sevenleri ekran başına kilitliyor.

Hekimoğlu / Salı

2004 yılında başlayan efsane Amerikan yapımı House Md’nin Türkiye uyarlaması olarak yayına giren Hekimoğlu’nu yönetmen Hülya Gezer çekiyor. Karga Seven Pictures tarafından yapılan dizinin başrolünde Müslüm karakteri ile milyonları ağlatan Timuçin Esen oynuyor. Kaan Yıldırım, Aytaç Şaşmaz ve Damla Colbay da Timuçin Esen’e dizi de eşlik ediyorlar.

Mucize Doktor

İlk versiyonu 2013 yılında Kore’de, ikincisi ise 2017’de Amerika’da ortaya çıkan Mucize Doktor’un başrollerinde Taner Ölmez, Onur Tuna bulunuyor. Zorluklarla tıp fakültesinden mezun olmuş Ali Vefa isimli bir doktorun hastalığına rağmen, başarılı bir doktor olma hikayesi kurgulanmış. Konusuyla ilgi çeken yapımın The Good Doctor isimli bir sinema filmi de bulunuyor. Hatta bu filmde Orlanda Bloom başrol olarak bulunuyor. Ancak konudan kopuk bir film olduğu için çok tepki çektiğini de söyleyelim.