Yazımızda Ayurveda nedir ? Ayurveda diyeti nasıl olmalıdır sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

5000 yıllık bir geçmişe sahip Hint doğal tıbbı, yaşam felsefesi ve her açıdan dengenin sağlanmasını hedefleyen bir ilimdir. Vücut ile zihin arasında ki dengenin korunması ve bozulması durumunda yeniden kazanılmasını sağlamak amacına dayalıdır. Beslenme insan yaşamında en önemli temel işlevdir ve dengenin korunmasında da en işlevsel olan eylemdir. Karmaşık sistemi ve binlerce yıla dayanan birikim, uygulama noktasında kafa karışıklığı oluşturabilir. Bu nedenle Ayurveda nedir? Sorusu da sıklıkla sorulur. Ayurvedaya göre insanların dosha adı verilen bünye tipine göre beslenmesi ve buna göre bir yaşam oluşturması, potansiyelini en üst düzeyde ortaya çıkarmasını sağlar.

Ayurveda beslenme

Ayurvedik beslenme ya da Ayurveda beslenme herkesin farklı bünye tiplerinin (doshaları) belirlenmesi ve buna yönelik bir doğal beslenme türü seçmeleri üzerine kuruludur. Katkısız, kaliteli, 6 farklı lezzet grubuna ayrılmış gıdalardan oluşan bir beslenme düzeninin kurulmasını sağlar.

Binlerce yıl boyunca oluşan bilgi birikimi ve deneyimler, aslında günümüzde ki tıp biliminin her konuda yaptığı araştırmalar ve sonuçlarına benzer. Herkesin kendi dosha yada bünye türüne göre doğru beslenme sistemini kurması, en baştan başlayarak sağlıklı bir vücuda, kaliteli bir yaşama ve üst düzey potansiyele sebep olur. Yaşam dengesinin kurulmasını sağlayarak, sağlıklı ve zinde bir yaşam sürdürülmesine yardımcı olur.

Ayurveda diyeti

Denge her konuda Ayurveda bilgeliğinin temelini oluşturur. Fazla kilolara sahip bir kişinin dengeden bahsetmesi mümkün değildir. Ayurveda diyeti olarak da adlandırılan diyet, aslında batı literatürüne göre verilen bir isimdir. Diyet kavramsal olarak Ayurveda da bulunmaz. Bununla birlikte sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyi, bünye tipi yani doshalara göre belirleyen bilgelik, fazla kiloların atılmasını ve dengeli bir yaşam kurmayı kısa sürede sağlar. Disiplinli bir şekilde uygulanan bu planlı beslenme alışkanlığı, kilo vermeyi yan sonuç olarak ortaya çıkarır.

Herkesin kişisel ve sağlık özelliklerinin belirlenmesi, bünye tipinin belirlenmesiyle başlayan bir süreçtir. Bu belirlemeden sonra, öncelikle doğru ve dengeli bir şekilde beslenmesinin yöntemi oluşturulur. Disiplinli bir şekilde bu beslenme düzenine uyulmak ve alışmak gerekir.Yaşam boyu sürecek bir beslenme dengesi oluşturulur.