Limonun faydalarını yazmakla bitiremeyiz. Özellikle ballı limonlu su, bol miktarda vitamin ve antioksidan olması sebebiyle sağlığa faydaları çok fazladır. Ham ve işlenmemiş bal, antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve uzun yıllar hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Limonlu suyun faydaları arasında belki de en önemlisi bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye, enfeksiyonları önlemeye ve kalbimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek vitamin ve antioksidanlara sahip olmasıdır.

Limonlu su içmek sağlığı güçlendirmeye yardımcı olur. Çoğu insan sabah uyandıklarında ballı limonlu su içer ve metabolizmalarını hızlandırmış olur.

Bu yazımda ballı limonlu suyun sizin için faydalarını ve bilimsel araştırmaların bal ve limonun sağlıkla ilgili faydalarını öğreneceksiniz.

LİMONLU SU FAYDALARI

Bir bardak suya taze limon sıkarsanız ve onu içerseniz günlük önerilen C vitamininin yaklaşık %50’sini almış olursunuz.
Bal ilave edilmiş limon suyunun tüketilmesinin en büyük faydalarından biri limonların antioksidan bakımından çok zengin olmasıdır. Bu yüzden birçok insan detoks için ballı limonlu su içiyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde, limon kabuğunun da antimikrobiyal özelliklere sahip zengin bir antioksidan kaynağı olduğunu belirtildi. Bu yüzden limon kabuğunu rendeleyip çayınıza suyunuza katmanız sizin için faydalı olacaktır.

BAL FAYDALARI

Bal doğal olduğundan normal bir şeker kadar kan şekerini yükseltmez. Balın faydaları üzerine yapılan araştırmalar güçlü antioksidanlara sahip çok çeşitli enzimler, fenolikler ve organik asitler içerdiğini göstermiştir.
Bilim adamları, fenolik bileşiklerin belirli hastalıkları önlemek ve sağlığı iyileştirmek için gerekli olduğunu belirtiyor.

ballı limonlu su

BALLI LİMONLU SUYUN SAĞLIĞA FAYDALARI

1-Ballı Limonlu Su Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Sıkma limon suyuna bal katıp içerseniz bağışıklık sisteminiz güçlenir ve vücudunuz enfeksiyonlara karşı daha dirençli olur.
Bilim adamları, limonlarda bulunan C vitamininin bağışıklığımızı korumak için yeterli olduğunu söylüyorlar. Soğuk algınlığında bir bardak limon suyuna bal katıp içerseniz vücudunuza enfeksiyonla baş edebilen önemli enzimler sağlamış olursunuz.

Limon ve balı çayınıza da katıp içebilirsiniz. Bir bardak ballı limonlu çay içmek

2-Bal ve Limon Öksürük ve Boğaz Ağrısını Geçirmenize Yardımcı Olur

Limon suyunda yüksek miktarda bulunan C vitamini ile Bal’ın yatıştırıcı özellikleri birleşince, boğaz ağrısı ve öksürüğü geçirmede çok etkili oluyor.

Bazı doktorlara göre boğaz ağrınız varken ılık ballı limon suyu içmek öksürüğü geçirmek için kullanılabilecek en doğal ilaçtır. Bir bardak ılık suya yarım limon sıkın ve 1-2 çay kaşığı bal ekleyin ve tahriş edici olan öksürükten kurtulun. Sıcak su da kullanabilirsiniz, fakat kaynar su kullanmamaya dikkat etmelisiniz çünkü kaynayan suya atılan limon ve bal faydalı besin maddelerin çoğunu yok eder ve etkisini azaltır.

3-Ballı Limonlu Su Sindirim Sisteminizi Düzenler

Düzenli olarak ballı limonlu su içmek sindirim sağlığınız için faydalı olur. Ayrıca bal, sindirim sağlığını düzenleyen bir çok faydalı özellik içerir. Balın tıbbi özelliklerine yönelik yapılan araştırmalar da bağırsak çalışmasını iyileştiren bileşikler bulunmuştur.

4-Ballı Limonlu Su Böbrek Taşlarının Tedavisine Yardımcı Olabilir

Böbrek taşlarınız varsa, onları tedavi etmek için her gün ballı limon suyu içebilirsiniz.
Bilim adamları, limon suyunun bazı böbrek taşlarının tedavisinde doğal bir çözüm olabileceğini keşfetmişler. Balın böbrek taşlarının etkilediğini gösteren bir çalışma yoktur. Ancak, bal ile birlikte içtiğinizde, bal idrar sisteminizde önemli etkiye sahip olduğundan dolayı böbrek taşı tedavisine dolaylı olarak fayda sağlamış olur.
Bal, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

limonun-faydalari

5-Ballı Limonlu Su Kalbe İyi Gelir

Her sabah ballı limon suyu içilmesi kalp sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Çünkü bal ve limon ikilisinin kalbinize fayda sağlaması için bir çok faktör vardır.

6-Bal ve Limon Suyu kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve iyi kolesterolü (HDL) arttırır.

35 erkek üzerinde yapılan araştırma neticesinde günde 70 g bal alınmasının, 4 haftalık bir sürede düşük yoğunluklu (LDL) kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü belirlendi. Ayrıca düzenli bal tüketimi kan şekerini dengeler.

7-Ballı Limon Suyu Detoks’a Yardımcı olur

Sabahları ballı limon suyu içmenin faydalarından biri de vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olmasıdır.

C vitamini güçlü bir antioksidandır ve limon suyunun çok fazla C vitamini içermesi, vücudunuzun Detoks’una yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.

Limonlu Detoks içeceğinize bir kaşık bal eklemek kesinlikle zarar vermez ve size sağlıklı ve doğan bir enerji kaynağı sağlar.

8-Bal ve Limonlu su kilo vermenize yardımcı olabilir

Güne bir bardak ballı limonlu suyuyla başlamak, sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Ballı limon suyunun kilo vermeyi arttırdığına dair doğrudan bir kanıt bulunmamakla beraber, sıvı alımınızı arttırmak, kendinizi daha doygun hissetmenize yardımcı olabilir.

Şekerli soda  ve meyve suları içmek yerine daha sağlıklı olan limonlu su içmek günlük kalori alımınızı arttırmamış olur ve kilo vermenize yardımcı olur.

ballı limonlu su tarifi

BALLI LİMONLU SU TARİFİ

1-Bir bardağa ılık su ekleyin.

2-Yarım limonu bardağınıza sıkın.

3-Su biraz soğuduktan sonra 1-2 çay kaşığı bal ekleyin.(Sıcak su baldaki faydalı besinleri yok eder.)

4-Tüm bunları ekledikten sonra 1 dk boyunca karıştırın ve sonra afiyetle için.

BALLI LİMON SUYUNUN YAN ETKİLERİ

Bal ve limon, faydalarla dolu doğal maddelerdir.Genel olarak her gün limon içecekleri tüketmek güvenlidir ve herhangi bir olumsuz etkiye neden olmamaktadır.

Ancak bal ve limon suyu için bilmeniz gereken ufak detaylar var:

  • Limon suyu asitlidir ve diş minesine zarar verebilir. Bu yüzden diş minesine zarar vermemek için içeceğinizi pipet,kamış la içebilirsiniz veya içtikten sonra ağzınızı suyla durulayabilirsiniz.
  • Limon suyu bazı insanlarda mide ekşimesi oluşturabilir.
  • Polen veya arı ile ilgili ürünlere alerjiniz varsa baldan kaçınmalısınız.
  • Aşırı miktarda bal tüketmek ishal olmanıza, anormal kalp ritimlerine veya cildinizde karıncalanmaya neden olabilir.

Bu makale de sizlere limonun faydaları, limonlu suyun faydaları, ballı limonlu suyun tarifi gibi bilgileri aktarmaya çalıştık.Umarım faydalı olmuştur.

Bu makalede yazılan hiçbir bilginin doğruluk hükmü yoktur en sağlıklı bilgi doktorlardan alınan bilgidir.
Sormak istediklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.