Baş ağrısına doğal çözümler, en sık araştırılan konulardan birisidir. Birçok kişi baş ağrısı yaşadığında baş ağrısının nasıl geçeceği konusunda araştırmalar yapmakta ve ağrı kesici kullanmak yerine doğal çözümler tercih etmektedir. Eğer baş ağrınız kronik hale geldiyse mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse, olağan baş ağrıları için bitkisel çözümleri tercih etmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Baş Ağrısının İlaçsız Tedavisi – Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısına iyi gelen doğal tedaviler arasında en iyi sonucu alabileceğiniz bazı yöntemler şu şekildedir:

  • Elma sirkesi: 1 bardak sıcak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek içmelisiniz.
  • Limon: Yarım limonu bir bardak sıcak suya sıkarak içmelisiniz.
  • Buz torbası uygulaması: En iyi gelen yöntemlerden birisidir. Alın ve şakak bölgesine 10 dakika kadar uygulamanız gerekmektedir. Aynı anda omuzlarınızın arka kısmına da sıcak uygulaması yapmanız daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır.
  • Zencefil çayı: Çayın içine yarım limon sıkıp içmek hem rahatlatacak hem de baş ağrınıza iyi gelecektir.

 

baş ağrısı

Baş Ağrısını Arttıran Etkenler – Baş Ağrısı Neden Olur

Baş ağrısına sebep olan faktörler, kişinin hayat şartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte genel olarak bazı faktörlerin hemen herkeste baş ağrısına sebep olduğu gözlemlenmiştir. Baş ağrısı oluşmasına sebep olan faktörlerden bazıları şu şekildedir:

  • Yoğun stres altında olmak
  • Uykusuzluk çekmek
  • Ağrı kesici içmeyi alışkanlık haline getirmek
  • Kan şekerinde düşme olması

Baş ağrısına bu gibi durumlar dışında yorgunluk, koku duyarlılığı ya da yorgunluk gibi durumlar da sebep olabilmektedir. Bu tür durumlardan uzak olmak ya da bu tarz faktörlerin etkisi altındayken evde tedavi yöntemlerini kullanmak baş ağrınızı hafifletecektir.

Baş Ağrısı İçin Kür

Baş ağrısı kürleri, birkaç basit malzemeyle yapılan ancak baş ağrınıza çok iyi gelen kürlerdir. Tamamen doğal olan baş ağrısı kürlerinin yapım şekli şu şekildedir:

  • Hardal kürü: 2 litre sıcak su ve hardal tozu karıştırılmalıdır. Ayaklarınızı bu suya sokarak beklemelisiniz. Yarım saat içinde etkisini göstermektedir.
  • Reyhan kürü: Birer tutam reyhan, nane ve biberiyeyi karıştırarak kaynatmanız gerekmektedir. Ardından bu karışıma limon sıkmalısınız. Biraz demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte yaşanan en yaygın rahatsızlıklardan biride baş ağrısıdır.Hamilelik sırasında sürekli baş ağrısı ortaya çıkabillir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur

            Hamileliğin ilk dönemlerinde vücutta hormon dalgalanması ve kan hacminde artışlar görülür.Bu iki farklılık sürekli baş ağrısına neden olabiliyor.

Hamilelikte baş ağrıları stres,uykusuzluk,susuzluk gibi faktörlerle daha da şiddetlenebilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı ile baş etmenin en iyi yolu baş ağrısına sebebiyet veren tüm etkenlerden uzak durun.

Hamilelikte baş ağrısını doğal yollarla geçirmeyi deneyin. Sürekli dinlenmeye çalışın, hafif egzersizler yapın, dengeli ve sağlıklı yemekler yiyin.

Yukarıda yazılan bilgilerin hiç bir geçerliliği yoktur. Herhangi bir rahatsızlığınızda lütfen doktorunuza başvurunuz.