Teknoloji aldı başını gidiyor; yapay zekâ, robotik kodlama, nesnelerin interneti derken Battlestar Galactica dizisi ve evrenini takip de ediyorsanız, bu yolculuğun sonundaki pencereyi aralamış gibi hissedebilirsiniz. Dizi evreninde insanoğlu sonunda yapacağını yapmış, kendisinden daha akıllı robotlar olan Cylon ismi verilen bir robot neslini cana getirmişlerdir. Barış içinde yaşayan Cylonlar ve insanlar arasında bir süre sonra savaş tam tamları duyulmuş ve savaşa girişmişler. Kazananın olmadığı bir savaş sonrasında Cylon robotlar farklı bir eve çıkar gibi farklı bir gezegene gitmişler.

Ancak insanın yarattığı da insan gibi düşünmüş olmalı ki, bu barış baki kalamamış. Zaman içinde Cylonlar evrimlerini organize ederek, aynı insan gibi görünen kopyalar üretmeye başlamışlar. Bununla da yetinmeyip kopyaları insanlar arasına sızdırarak casusluk yaptırmışlar, önemli mevkilere ulaşmalarını sağlayarak insanların savunma sistemlerini bloke etmişler. Kaçınılmaz son olaraksa nükleer bombalar yardımıyla tek seferde insan ırkını sonlandırmak amacıyla ağır bir savaş başlatmışlar. Battlestar Galactica ile küçük bir iki gemi sadece bu saldırılardan kurtularak kaçabilmiş.

Şimdiye kadar okuduklarınız dikkatinizi çektiyse, bunların daha giriş aşaması olduğunu belirtelim; yukarıdakiler dizi içinde size kısa kısa bu bilgiler olarak veriliyor. Dizinin konusu da tam bu noktada ortaya çıkıyor; saldırılardan kurtulan bir yıldız gemisi ve çevresine kümelenen birkaç küçük gemi içindeki insanların yaşamak için verdikleri mücadele.

Çeşitli zamanlarda bu evren için filmler ve diziler çekildi. İzlemeye nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız, sizin için Battlestar Galactica izleme sırası rehberi oluşturduk.

Battlestar Galactica Bölüm 1 (1978)

Serinin ilk yapımıdır. Glen A. Larson’un yapımcılığını üstlendiği diziyi, yapımcı, yıllar boyunca televizyon kanallarına kabul ettirmeye çalıştı. Yapımın ilk ortaya çıkma aşamasında Yahudi, Mısır ve Roma mitolojilerinin etkili olduğunu belirtelim. Bu dönemde çekilen pek çok dizi veya filmin kalitesiz görsel efektlere sahip olduğunu biliyoruz. Ancak dönemi içinde değerlendirildiğinde bu yapımda Larson, uzay gemilerinin çizimi için Ralph Mcquarrie ile anlaştı. Bununla birlikte Star Wars’ın görsel efektçisi olan Jhon Dykstra’yı da kadroya kattı. Hala izlenebilir kalitede görsel efektlere sahip olmasının temel nedeni de bu olsa gerek.

Battlestar Galactica oyuncular incelenecek olursa, Lorne Greene, Richard Hatch, Dirk Benedict, Herbert Jefferson Jr ve Jhon Colicos gibi oyuncular seride rol almışlardır. Battlestar Galactica İmdb puanı ise 7.1’dir.

Battlestar Galactica Bölüm 1 (1980)

1978 yapımının devam niteliğinde görülse de özetle buna bir spinoff çalışma denebilir. Şunu da dipnot olarak koyalım, 1979 yılında Tanrı’nın Eli isimli bir proje iptal edilince, bir sene sonra bu spinoff ortaya çıktı. Elbette serinin hayranlarının bir mektup kampanyası düzenleyerek yapım şirketini ve televizyonu baskı altına almasaydılar, bu yapım ortaya çıkmayabilirdi.

Ancak ilk 1978 yapımı kadar kaliteli bir yapım olup olmadığı sorusunun cevabını izleyiciye bırakıyoruz. Zira bu projede önceki dizide çalışan önemli aktörlerden biri olan Dirk Benedict’in takvimi yüzünden bulunmadığını belirtelim. Aynı zamanda ABC televizyonu yapıma inanmadı ve bölüm başı düşük bütçeler sunarak kesintiler uyguladı. Bu nedenden dolayı da ilk dizinin kalitesini bu yapımdan beklemek hata olacaktır. İmdb puanı, yukarıdaki eksikliklerden kaynaklı olarak 5.6 düzeyindedir.

Battlestar Galactica Mini Seri (2003)

Yeni bir oyuncu kadrosuyla eski bir hikâyeyi, daha doğrusu hikâyenin devamını ele almak üzere çekilen bir mini seridir. Tam elli yıl önce kendilerini yaratan insanlara kafa tutan Cylonlar ortadan kaybolmuşlar ve galaksiyi terk etmişlerdi. Sonrasında kırk yıl süren bir barış ve huzur ortamı. Ancak Cylonlar gitti, dertler bitti havasından kurtulan insanlar daha yeni teknikleri kullanmaya da başladılar. Yazarı Ronald D. Moore, yönetmeni ise Michael RYMER’dir. Elbetteki 1978 ve 1980 yapımlarına göre bu mini dizi, daha etkileyici bir görsel efekt ağına sahiptir. Yine de günümüz teknolojileri ile kıyaslanması hata olacaktır.

Battlestar Galactica oyuncular incelenecek olursa, Edward James Olmos, Mary McDonnel, Jamie Bamber, Katee Scahhoff, James Callis, Tricia Helfer gibi oyuncular seride önemli karakterlere hayat veriyorlar.

Battlestar Galactica (2004 – 1 ve 2. Sezonlar)

Mini serinin ardından, Universal Studio’nun çektiği ve 2004 yılında yayın hayatına başlayan dizi, evrenle ilgili en detaylı bilgileri izleyene sunan yapımdır. Yapımcı Moore’un yanına David Eick de eklenmiştir. Larson’un yazdıklarına sadık kalarak, eskiyi söküp atmaya çalışmıyor. Ama üzerine yeni bir kalıp yenilik getirmeye ve bu yolla da hikâyeye renk katmaya çalışan dizinin yaratıcı olmayan ama etkileyici bir yönü bulunuyor. Eğer izlerken aşina olmayı başarırsanız sizi şık, etkili bir evrene götürüyor. Öncelikle ilk iki sezonu izlemenizi öneririz. Battlestar Galactica İmdb puanı, yapımın tüm sezonları için 8.7’dir.

Battlestar Galactica  The Resistance (2006)

Yine bir mini seri. Yeni nesil Battlestar Galactica’nın ikinci ve üçüncü sezonlarını birbiri ile bağlamak için uyarlanmış, on bölümden oluşan internet mini serisi. Ha şimdi, özellikle belirtmek gerekiyor ki, hikâyeyi devam ettirmek için bu mini seriyi izlemeniz hayati midir, değildir. Zaten üçer dörder dakikalık bölümler halindedirler ve eğlenceliktirler. Dizi evrenine iyice hâkim olmak isteyenler için Gaius Baltar’ın teslim olmayı kabul etmesinin ardından yaşananları görmek isterseniz, bu mini seriyi izlemelisiniz.

Battlestar Galactica (2007 – 3. Sezon)

Üçüncü sezon toplam yirmi etkileyici bölüm ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca 2004 yılında ortaya yeni nesil serinin de son sezonudur. Hemen sonrasında da Battlestar Galactica: Revealed (2008) isimli bir film izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.

Battlestar Galactica: Ravealed (2008 – Film)

Evrenin dizi aleminden çıkıp film alemine geçmesine karar veren yapımcılar, serinin ilk üç sezonunda işledikleri konulara uygun bir senaryo ile izleyici karşısına çıkıyorlar. Bu filmi, dizi sezonlarında akıllarda soru işareti bırakan noktaları için çektiklerini ayrıca görebiliyorsunuz.

Battlestar Galactica: The Phenomenon (2008)

Meraklıları için bu çalışmayı da sizinle paylaşalım. Serinin sıkı takipçisi olan, medyaca ve halkça tanınmış insanların, seri hakkındaki fikir ve görüşlerini ekranlara taşıyan bir iş. İzlemezseniz insanların ne düşündüğünü öğrenemeyeceğiniz, öğrenemezseniz de bir şey kaybetmeyeceğiniz bir yapım.

Battlestar Galactica: Razor (2007 – Film)

Razor filmi, Battlestar Pegasus’un Galactica ile karşılaşmadan önceki maceralarını anlatan ve 2007 yapımı bir film. 4. sezona başlamadan önce bir ara bölüm gibi de düşünebilirsiniz. Yönetmen Felix Enriquez Alcala filmi yöetiyor.

Battlestar Galactica: Razor Flashbacks (2007)

Bir mini seri daha. Gençken William Adama’nın ilk Cylon savaşındaki maceralarını konu alıyor. Bu mini dizi, Razor filmi vizyona girmeden önce mini bölümler halinde yayınlanmıştır. İsterseniz Razor filminden önce ya da sonra da izleyebilirsiniz.

Battlestar Galactica (2008 –4. Sezon)

Aradaki film ve minisodeları bitirdiyseniz, üçüncü sezondan sonra kaldığınız yerden seriye devam edebilirsiniz.

Battle Galactica: The Face of The Enemy (2008)

Dördüncü sezonun ortasında bir ara verilmiştir ve bu yapım da on bölüm olarak bu arada yayınlandı. Bu bir web dizisidir. Bunu da yine üç – altı dakikalık mini diziler kategorisine koymamız gerekir.

Battlestar Galactica (2009 –4,5. Sezon)

Beşinci sezon 2019 yılında on bölüm olarak yayınlandı.

Battlestar Galactica: The Journey (2009)

Dördüncü sezon boyunca kamera arkası çekimlerin, karakter gelişimlerinin gösterildiği bir belgesel yapımıdır. Toplamda yirmi bir dakikalık bir seyir dokümanteridir.

Battlestar Galactica: The Journey Ends – The Arrival (2009)

Sonla alakalı finalin nasıl bir araya geldiğiyle ilgili bir kısa dokümanter. Oyuncuların çekimle ilgili duygu ve düşüncelerini açıkladığı on üç dakikalık bir belgeseldir.

Battlestar Galactica: The Plan (2009)

Serin Amirali, Bill yani Amiral William Adama olarak bilinen oyuncu, Edward James Olmos’un yönettiği bir BSG filmi. Yeniden kurgulanan evrenin bir panoraması olarak da düşünülebilir.

The Plan filmi sonrası iki spinoff daha yayınlandı. Bunlar da, Caprica ve Battle Galactica: Blood and Chrome’dur.