Candida mantarı vücudumuzda var olan, sindirim ve emilime yardımcı olan bir mantar enfeksiyonudur. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir vücutta faydalı ve olmazsa olmaz olan Candida, bağışıklığın zayıfladığı durumlarda sayıca çoğalarak zararlı hale gelir. Çoğalması sindirim sırasında başka mikroplarında sindirmesini ve emilmesini sağlayarak, ciddi kronik sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Candida mantarı tedavisi , çeşitli antifungal ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilir.

bağırsak mantarı

Ancak bu tür ilaçların özellikle karaciğerimizde oluşturduğu yan etkiler nedeniyle, mantarın sayıca çok ilerlememiş olduğu dönemlerde tercih edilmez. Daha önemli tedavi yolu bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve beslenme sisteminin değiştirilmesiyle elde edilir. Özellikle şekerli ve karbonhidrat oranı yüksek besinleri azaltmak, candida mantarının çoğalmasını engellemekte önemli bir işleve sahiptir.

Bağırsak mantarı

Halk arasında bağırsak mantarı olarak da bilinen candida mantarı, yoğun olarak bağırsaklarda, ağız içinde, genital bölgede, deri ve cilt altı bölgelerde bulunur. Ağız içinde ve bağırsaklarda emilime yardımcı olan candida, fırsatçı olarak tanımlanan bir mantar enfeksiyonudur. Olağan sayısıyla, son derece önemli ve vazgeçilmez işlevlere sahiptir.

Ancak bağışıklık sisteminin herhangi bir nedenle zayıfladığı dönemlerde, sayıca artarak zararlı hale gelirler. Cilt üzerinde lejyonlar oluşturma, ağız içerisinde yayılma, bağırsaklarda yayılma şeklinde artış gösterirler. Bu yayılma sonrası çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olurlar ve bağışıklık sistemimizin daha da güçsüzleşmesine yardımcı olurlar.

Candida mantarı için 3 ana sebep

Candida mantarı genel olarak bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve bu mantar türevini kontrol altında tutamadığı durumlarda ortaya çıkar. Muhteşem bir dengeye sahip olan vücudumuzda, bu dengenin mimarlarından biri bağışıklık sistemimizdir. Onun zayıflaması Candida mantarı gibi pek çok fırsatçı enfeksiyon, mikrop ve virüsün vücudumuza karşı harekete geçmesine neden olur.

Candida mantarı için 3 ana sebepler;

  • Antibiyotik kullanımı, yanlış beslenme ve bağırsaklar başta olmak üzere sindirim sisteminde yaşanan bozukluklar.
  • Bağışıklık sistemini zayıflatan diyabet, HIV tedavisi, kanser tedavileri, insülin direnci gibi tedavi süreçleri, vücudumuzda Candida oranının artmasına neden olur.
  • Aşırı stres altında olmak, vücudumuzda kortizol oranının yükselmesine ve buna paralel bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olur. Bu süreçte candida mantarının çoğalması çoğunlukla kaçınılmazdır.