Çocuklarda Ve Bebeklerde Öksürük

Öksürük çocuğun vücudunu enfeksiyonlardan koruyan bir reflekstir. Eğer öksürük 2 3 haftadan daha fazla sürüyorsa, gün geçtikçe çoğalıyorsa, çocuğun günlük hareketlerini etkiliyorsa, balgamda kan görülüyorsa, üç aydan küçük bir bebekte öksürük var ise ve öksürmeyle beraber morarma oluyorsa, öksürük arka arkaya ve boğulur tarzda ise mutlaka bir hekim tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük gribe bağlı ise tedavi gerektirmez. Bir iki hafta içerisinde düzelir. Gribal enfeksiyona bağlı ise burun da tıkanma varsa burun açan damla ya da spreyler kullanılmalıdır. Bol sıvı alınmalıdır ve istirahat edilmelidir. Eğer geniz akıntısı varsa akıntıyı azaltan tedaviler uygulanabilir. Öksürük ve soğuk algınlığında ilaç kullanımı öksürük tedavisinde etkisi çok fazla yeterli gelmemektedir. Öksürük ilaçlarının etkili olduğu ya da çocuklarda zararı olduğuna dair yeterli bir kanıt yoktur. Öksürük tedavisi için sık sık antibiyotik tedavisi verilir fakat antibiyotikler öksürük süresini artma veya azalmasında çok fazla etki etmemektedir.

Bir yaşından büyük çocuklarda öksürük için bol sıvı alması gereklidir. Burun tıkanıklığı var ise serum fizyolojik ve burun damlaları kullanılabilir. Bunun dışında yapılabilecek en etkili doğal tedavi yöntemi baldır. Bal bir yaşından büyük çocuklarda akşam bir çay kaşığı verilmelidir. Bal günde 2 tatlı kaşığı kadar verilebilir balı çay ve süt ile doğrudan da verilebilir. Ayrıca içerisine limon da eklenirse daha etkili olacaktır. Öksürük için bitki çayları da verilebilir. Özellikle limonlu ıhlamur ve zencefil çayı çok iyi gelmektedir. Altı yaşından büyük çocuklarda burun tıkanıklığı var ise serum fizyolojik ve burun spreyleri kullanılmalıdır. Ballı çay, limonlu ıhlamur çayı, zencefilli çaylar verilmelidir.

bebeklerde-oksuruk

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir

Bebeklerde öksürük tedavisinde boğazın nemli ve ılık tutulması gerekir. Bu işlem çeşitli bitki çayları ile yapılmalıdır. Bitki çayları ve farklı meyve suları hastalık sonucunda kaybolan mineral ve vitaminleri yerine getirebilmektedir. Ayrıca toz zencefil veya yaş zencefilin rendelenmiş hali de öksürük için kullanılabilir. Bu karışım akşam bebeklere uyumadan önce 1 tatlı kaşığı yedirilirse bebekler bu dönemi daha rahat bir şekilde atlatabilmektedirler. Zencefilde boğazdaki gıcığı engelleme özelliği bulunmaktadır.

Bu sayfada yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır.Herhangi bir rahatsızlığınızda lütfen doktorunuza başvurunuz.

Sormak istediklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.