Çöven otu , Karanfilgiller ailesine mensup yaklaşık 100 farklı türü bulunan bir bitkidir . Ülkemizde 50 civarında türü yetişen çöven otu, güzel çiçekleri nedeniyle süs bitkisi olarak da kullanılır. Ancak Çöven otu, temizlik ve kozmetik sektöründe ( özellikle sabun yapımında ), ilaç yapımında, gıda sektöründe ( tahin helvası yapımında ) kullanılan çeşitli bileşenlere sahip ekonomik bir üründür.

çöven otu

İki üç yılda bir hasatı yapılabilen çöven otu, bu özelliğiyle de yıllık bir bitki değildir. Farklı yörelerde helvacı kökü ve sabunotu isimleriyle de anılır. Tahin helvasının yapımında kullanılması, bu konuda ünlenmesine de neden olmuştur. Çöven otu aynı zamanda geniş tıbbi etkiler oluşturan güçlü bileşenlere sahip bir bitkidir. Kaynatılarak tatlılarda kullanımı yaygın olan diğer bir kullanım türüdür.

Çöven kökü faydaları

Çöven otunun yapraklarıyla birlikte kökleri de fito terapi ya da doğal tedavi geleneğinde çeşitli etkileri bulunan değerli bir bitki olmasına neden olur. Çöven kökü faydaları açısından, farklı kullanım türlerine göre etkiler gösterir.

çöven kökü

En yaygın kullanım şekli; 2-3 parçaya bölünen köklerin, kaynamış su içerisinde 15 dakikaya kadar bekletilmesiyle hazırlanan çayının içilmesi şeklindedir. Bunun yanında lapası ve merhem haline getirilmesiyle, harici olarak da kullanılır.

Çöven otu faydaları

Tıbbi etkileri güçlü olan çöven otu, bu sebeple dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Çöven otu faydaları arasında en önemlileri şunlardır;

  • Güçlü bir idrar söktürücüdür. Aşırı kullanımı böbreklerin zorlanmasına ve çeşitli zararlar görmesine neden olabilir.
  • Bağırsakları temizleme özelliğine sahip olmakla birlikte Kabızlığa karşı etkili bir ilaçtır. Bununla birlikte fazla kullanım zorlu ishal süreçlerine neden olabilir.
  • Göğsü yumuşatma ve öksürük tedavisi etkisine sahiptir.
  • Ateş düşürme ve terletme etkisi oluşturur. Bu özellikleri başta bronşit olmak üzere, astım ve üst solunum yolları rahatsızlıklarına karşı kullanılmasını sağlar. Rahatlatıcı ve onarıcı etkileri bulunuyor.
  • Ergenlik sivilceleri, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşı etkili tedavi edici etkilere sahiptir.
  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Regl ağrılarına karşı kullanımı çok eskilere dayanır. Ancak dengeli şekilde kullanılmalıdır.
  • Güçlü bir enerji kaynağıdır ve vücudu rahatlatan etkiler bütünü gösterir.