Danyal Peygamber Kimdir? Ciddi bir turist akınına uğrayan Danyal Peygamber Kabri nerede bulunmaktadır?

Danyal, Yahudilik, Hristiyanlık, İslam ve Bahâîlik dinleri tarafından peygamber olarak kabul edilmiş olan kişidir. Kur’an’da ismi geçmemektedir fakat İslami eserlerde adından bahsedilmekte olan bir peygamberdir.

danyal peygamber

Danyal Peygamber, Babil Kralı olan II. Nebukadnesar dönemlerinde yaşamış olan Yahudileri Babil esaretinden sahip olduğu ilmi ve kehanetleri ile kurtardığı düşünülen bir peygamberdir. Yaygın olarak kabul edilmiş olan bir söylentiye göre, Babil Kralı rüyasında İsrailoğulları’ndan gelen bir erkek çocuğun, kendisini tahtından edeceğini bildirmesi ile birlikte İsrailoğulları’ndan doğan tüm erkek çocukların öldürülmesi emrini vermiştir.

Bu sebeple de Danyal Peygamber doğduğu zaman Kral onun dağın başında yer alan bir mağaraya bırakılması emrini verir. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan tarafından büyütülmüş olan Danyal büyüdüğü zaman kavminin arasına girer.

Tarsus’ta oldukça büyük bir kıtlığın baş gösterdiği bir dönemde, şehre davet edilmiş olan Danyal Peygamber’in gelmesinin ardından çok büyük bolluk meydana gelir. Bu yüzden Danyal Peygamber Babil’e geri gönderilmez ve ölünce de Tarsus’ta, şuan Makam Camisi’nin olduğu yere gömülür.

Danyal Peygamberin Kabri Nerede ?

danyal peygamber kabri

Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan Makam Cami’de 2006 yılında gerçekleştirilmiş olan kazı çalışmaları ile birlikte “Bereket Peygamberi” olarak isimlendirilmiş olan Hz. Danyal Peygamber’in cesedi bulunur. Bunun üzerine de 2014 yılından beri ziyaretçilere açılmış olan Hz. Danyal Peygamber Kabri hem yerli hem de yabancı turistlerin çok büyük ilgisini çekmeyi başarmıştır. Ayrıca Danyal Peygamber Kimdir sorusunun cevabı da daha fazla merak edilmeye başlandı.