Çeşitli bir takım sebeplerle kendini gösteren Dil Pası Nedir? Neyin habercisidir? Bir tedavisi var mıdır?

Dilin üzerinde pas meydana gelmesi bazen bazı hastalıkların habercisi olduğu gibi bazen de herhangi bir anlam ifade etmemekte, yalnızca yetersiz ağız bakımından kaynaklanmaktadır.

Paslı dil problemi genelde sindirim sisteminde baş gösteren anormallikler, ateşli hastalıklar ya da boğazda kuruluk meydana gelmesi durumunda baş gösteren bir sorundur. Dil üzerinde oldukça sert bir tabaka oluşması ve ağza ekşi bir tat vererek, ağız kokusunun oluşması paslı dil sorununa işaret etmektedir.

dil pası

Dil pası nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra, buna neyin sebep olduğunu inceleyebiliriz. Dil pası, tek düze bir şekilde beslenme neticesinde (yani sürekli sıvı tüketmek gibi) ya da gıdaların çiğnemeden yutulması durumunda yemek artıkları ve mikro organizmalar, dil üzerinde pasa benzemekte olan bazı beyaz tabaka ya da farklı renklerde oluşuma yol açmaktadır.

Dil pasına sebep olan rahatsızlıklar, dil pasının ne şekilde ortaya çıktığına göre kendisini belli eder. Bazen dil pası bütün dili kaplar, bazen de yalnızca sağ veya sol tarafta meydana gelir.

Ancak Dil pası genelde ağız hijyenine özen gösterilmediği durumlarda, bakterilerin birikmesi neticesinde ya da aşırı alkol, sigara vb. tüketilmesinden meydana gelmektedir.

Dil pası nasıl temizlenir? Dil pası tedavisi

İşte dil pasından kurtulmak için bazı tedavi ve yöntemler;

  • Probiyotikler; Probiyotikler ağızda baş gösteren mikroplarla savaşmakta olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bakterilerdir. Dil pasını önlemek için, iltihabı azaltmak ve vücutta birikmiş mikroplara karşı savaşmak için yardımcı olmaktadırlar.
  • Gliserin; Gliserin dil pasına karşı oldukça etkili olan çözümlerden bir tanesidir, çünkü ağızda yer alan bakterileri yok eder ve birikmelerinin de önüne geçer.
  • Hindistan cevizi yağı; Hindistan cevizi yağı içerisinde antibakteriyel maddeler barındırmaktadır. Bu yüzden dil pası ile savaşmada tercih edebileceğiniz etkili yöntemlerden bir tanesidir.
  • Aloe vera suyu; Bu su mantar, iltihap karşıtı ve antibakteriyel özellikler taşımaktadır. Dilin yüzeyinde meydana gelen beyaz tabakayı nazik bir şekilde ortadan kaldırır.
  • Karbonat; Karbonat, dilinizin pH dengesini oldukça hızlı bir şekilde nötr hale getirir ve arındırıcı bir takım özellikleri içerisinde taşımaktadır.
  • Zerdeçal; Zerdeçal antibakteriyel özellikleri taşımakta olan, her derde deva olduğu gibi dil pası için de ilaç niteliği taşıyan bir besin maddesidir. Dilde birikmiş olan bu beyaz tabakanın yok olmasında yardımcı olur.