Bu yazımda diş ağrısının tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim. Diş ağrısına iyi gelen besinler arasında özellikle sarımsak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte karanfil, çay, tarçın gibi birçok besinin diş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu besinlerin hepsinin uygulama şekli farklıdır. Bu sebeple yazımızın devamında tek tek incelenmektedir. Bu ağrı baş edilmesi en zor ağrılardan biridir. Özellikle gece başlayan diş ağrıları hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Böyle durumlarda diş ağrısı için doğal tedavi yöntemlerini kullanarak ağrınızı geçirebilirsiniz. Bununla birlikte diş ağrıları genellikle dişlerdeki çürük ya da iltihap gibi nedenlerden kaynaklanır. Bu sebeple muhakkak diş hekimliğine gidilerek tedavi olunması gerekmektedir.

Diş Ağrısına Evde Bitkisel Çözüm

Diş ağrısı için evde tedavi yöntemleri şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Sarımsak: Bir diş sarımsağı ağrıyan dişinizin üzerine 10 dakika kadar bastırmanız ağrılarınızı azaltmaktadır. Bu işlemi gün içerisinde birkaç defa yapabilirsiniz.
  • Karanfil: Karanfilin diş ağrılarına oldukça iyi geldiği hatta dişi uyuşturduğu bilinmektedir. Karanfil yağını pamuğa dökerek dişinize damlatmanız yeterli olacaktır. Karanfil yağınız bulunmuyorsa, karanfili çiğneyerek de ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
  • Tarçın: Tarçın ağrılarınızı azaltmak için kullanabileceğiniz bir diğer besindir. 1 çay kaşığı tarçını 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırmanız gerekmektedir. Ardından bu karışımı ağrıyan dişinize uygulayabilirsiniz.
  • Soğan: Soğan diş ağrısı için en etkili çözümlerden birisidir. Doğrudan ağrıyan dişe uygulamak gerekmektedir.
  • Kekik: Kekik yağını su ile seyrelttikten sonra dişinize uygulamanız gerekmektedir.
  • Nane çayı: Nane çayını demledikten sonra dişinize bastırarak uygulamanız, ağrılarınızı azaltacaktır.
  • Çay: Nane çayında olduğu gibi demledikten sonra ağrıyan dişinize uygulamanız gerekmektedir.

Diş Ağrısı için Gargara

Diş ağrısına iyi gelen gargara, tuzlu su gargarasıdır. Diş ağrısı geçene kadar düzenli aralıklarla uygulanması gerekmektedir. Bir bardak suya iki çay kaşığı tuz eklenerek kullanılmalıdır.

diş ağrısı nasıl geçer

Diş İltihabı İçin Bitkisel Çözümler

Diş iltihabı için doğal tedavi yöntemleri, özellikle iltihabı azaltmak ya da kurutmak için kullanılmaktadır. Diş ağrısı için kullanılabilen birçok yöntem aynı şekilde iltihaba da iyi gelmektedir. Diş iltihabına iyi gelen bazı farklı yöntemler ise şu şekildedir:

  • Hatmi çiçeğini kaynatarak gargara yapmak
  • Ahududu meyvesini kaynatarak gargara yapmak
  • Sirke ve adaçayını kaynatarak gargara yapmak

Yukarıda yazılan bilgilerin hiç bir geçerliliği yoktur. Herhangi bir rahatsızlığınızda lütfen doktorunuza başvurunuz.