Yaşamımız boyunca her birimiz sayısız kez nefes alıyoruz, ancak doğru şekilde ve bilinçli nefes alıp vermenin bedeni ve sağlığı nasıl baştan aşağı değiştirdiğini henüz keşfetmemiş olabiliyoruz. Ne yazık ki her nefes doğru nefes olmasa da yepyeni bir beden için diyafram nefesi hakkında bilgi edinmeniz yeterli olacaktır. 

Sizler için hazırladığımız bu rehberde diyafram nefesi faydaları ve yan etkileri hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Öncelikle, Diyafram Nedir?

Göğüs kafesinin hemen altındaki büyük boşluğu dolduran kasımızın özel adı diyaframdır. Kubbe biçimindeki bu kası, içi hava dolan ve havası yeniden boşalan esnek bir balon gibi düşünmek mümkün.

Diyafram kası ne kadar büyük ve güçlü olsa da zamanla nefes alma verme refleksinden dolayı tembelleşir ve bu kasa odaklanarak nefes almayı vücudunuza yeniden hatırlamak gerekir. Örneğin bebeklerin nefes alma verme esnasında karınları yetişkinlere göre daha çok şişer ve iner. Çünkü derin, doğru ve verimli nefes almak için bu kası aktif olarak kullanmak şarttır.

Diyafram Nefesi Faydaları Nelerdir?

Kendinizi doğru nefes alıp verme konusunda eğitmeniz halinde, diyafram nefesi faydaları ile adeta baştan aşağı yenilenmiş bir bedene sahip olmanızı sağlayabilir. Bu faydalardan bazıları şu şekilde özetlenebilir:

  • Daha canlı, enerjik ve verimli hissedilmesini sağlar.
  • Daha kaliteli bir uyku düzeni yaratır.
  • Hormonları düzenleyerek kilo verilmesini kolaylaştırır.
  • Dolaşımı arttırarak cildin yenilenmesini sağlar.
  • Kan şekerini dengeler ve diyabeti önleyebilir.

Peki Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Vücudu ve kanı daha çok oksijenlendirmek, hücreleri tam kapasite besleyerek pek çok anlamda sağlığınızı onarmak için diyafram nefesi egzersizleri oldukça faydalı olabilmektedir. Bu konuda birden fazla seçeneğiniz olsa da elbette her egzersizde olduğu gibi en temel adımdan başlayıp, zor olan aşamalara doğru ilerlemek mantıklı olacaktır.

Başlangıç için dik ve rahat bir şekilde oturun, bir elinizi göğsün üst kısmına yani tam köprücük kemiklerinin alt – orta kısmına yerleştirin. Diğer eliniz ise hemen göğüs kafesinin bitip karın boşluğunun başladığı yay şeklindeki sınır üzerinde olsun. Şimdi dilerseniz gözleriniz kapalı, nefeslerinize odaklanabilir ve tüm hareketliliğinin karın bölgesinde oluşmasını sağlayana kadar diyaframdan nefes almaya çalışabilirsiniz.

Son Olarak Diyafram nefesi ile ilgili video ile bitiriyoruz..