Evde Sinüzit Boşaltma İçin En Kolay ve En Etkili Doğal Yöntemler

Sinüslerin dolmasına neden olan iltihap yani sinüzit, bu rahatsızlıktan mustarip olan kişilerin gündelik hayatını olumsuz etkileyebilir. Şiddetli ağrıların yanı sıra sürekli burun temizlemenin gereksinimi duymak da sizi oldukça rahatsız edebilir. Ancak sinüzit doğal tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabilir, sizler için seçtiğimiz evde sinüzit boşaltma ipuçları sayesinde artık rahat bir nefes almanız mümkün olabilir.

Sinüzit Nedir?

Yüzde bulunan ve mukoza ile örtülü olan sinüs kanallarının, virüs, mantar, bakteri veya alerji gibi farklı etmenlerden dolayı iltihaplanmasına sinüzit denmektedir. Bu durum özellikle mevsim geçişlerinde yaşansa da bazılarımızda kronik bir hal alabilir ve zaman zaman tekrarlayabilir.

Sinüzitin neden olduğu kanal tıkanmaları nefes alıp vermeyi güçleştirir, yüzdeki sinüs boşluklarının mukoza ile dolmasına yol açarak ciddi ağrılar yaratabilir. Bu durumda elbette çoğumuzun aklına evde sinüzit boşaltma için ne yapılabileceği sorusu gelir.

Sinüzit Doğal Tedavi Yöntemleri ile Geçer mi?

Sinüzitin bulaşıcı olması nedeniyle özellikle artan ve geçmeyen sinüzit vakalarında öncelikle bir doktora gidilmesi önerilir. Ancak gün içinde acil olarak sorunu çözmek ve daha rahat olabilmek için bazı doğal yöntemlere başvurmak da oldukça etkili ve faydalı olabilir. Ayrıca ilaç kullanmaya gerek kalmaksızın rahatlamak için sinüzit doğal tedavi yöntemlerini denemek, pek çoğumuz tarafından daha güvenilir ve uygun fiyatlı bulunabilir.

Nanenin keskin aroması, sinüsleri açmada şüphesiz en çok faydalanılan yöntemlerin başında gelir. Siz de bu yöntemi denemek ve nane etkisini kekikle güçlendirmek için bir kase kaynar su içerisine birer yemek kaşığı nane ve kekik koyun. Yüzünüzü dikkatli bir şekilde bu suya yaklaştırın ve etkisini görene dek buharı solumaya devam edin.

Evde sinüzit boşaltma yöntemleri içerisinde en çok bilinenlerinden biri de elbette tuzlu sudur. Bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırın ve bu suyu yavaşça burnunuza çekin ve nefesinizi verip tuzlu suyu atın.

Evinizde elma sirkesi varsa, 1 bardak içme suyuna 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve birkaç damla bal damlatarak da tedaviye başlayabilirsiniz. Bu karışımı günde 2 veya 3 kere ılıkken içerek, anında rahatlayabilirsiniz.

Bahsedilen yöntemlerin yanı sıra başınızı yukarıda tutmayı, kafeini azaltmayı, bolca dinlenmeyi ve bol su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.Ayrıca unutmayın ki diyafram ile nefes alıp vermek sinüzite iyi gelmektedir.Bu linkten de nasıl diyafram nefesi alacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.