Büyük gözenekler kötü görünüm veren cilt kusurlarından biridir. Genellikle yetişkinlerde daha fazla görülür. Özellikle yağlı ciltler ve sivilceli ciltler gözenek sorunlarına rastlar. Estetik açısından kötü görünmesinden dolayı kişiler gözenek sıkılaştırmak için çeşitli yöntemler araştırıyor.

Bu cilt sorunu genellikle akneler, hava kirliliği, ciltte yağ birikimi, aşırı stres ve düzensiz beslenme gibi etkenlerden oluşur. Yine de cildinize iyi bakmalı, maskeler yapmalı ve bakım yapmaya özen göstermelisiniz. Eğer geniş gözeneklere sahipseniz, bunun için maskeler tercih edebilirsiniz. Gözenek sıkılaştırıcı maske uygulamaları ciltteki yağı emer ve gözeneklerin zamanla küçülmesine yardımcı olur.

Ancak maskeleri sabırla kullanmalı ve uzun süre devam etmelisiniz. Çünkü bir maskenin etkisi hemen belli olmaz. Haftada 1-2 kez maskeler yapabilir ve cildinize iyi bakabilirsiniz. Aynı zamanda gözenek sıkılaştıran maskeler kullanırken cilt yapınızı mutlaka bilmeniz gerekiyor. Yağlı ve karma cilde sahipseniz, yağ gideren ve sebum dengesini sağlayan maskeler tercih etmelisiniz.

Gözenekler Nasıl Kapanır?

Gözenekler cildi estetik açıdan etkilediğinden, insanlarda bu konuda çözüm arıyor. Bu sebeple gözenekler nasıl kapanır? Sorusu sık sık dile getiriliyor. Fakat cildinize herhangi bir işlem yapmadan önce çok dikkatli olmalısınız. Her insanın cilt tipi ve yapısı birbirinden farklıdır. Kulaktan dolma bilgilerle cildinize maskeler sürmemelisiniz. Eğer bir ürüne alerjiniz varsa, cildinizle kesinlikle temas etmemeniz gerekiyor.

Ayrıca maskeleri sürekli yapmamalısınız. Cilde çok fazla ürün kullanmak gözeneklerin büyümesine neden olur ve cildin yapısı zarar görür. O yüzden maskeler en fazla haftada 2 kez kullanılmalıdır. Hangi ürünün size iyi geleceğini bilmeli ve cildinize uygun olan maskeleri düzenli olarak kullanmalısınız.

Bunların yanı sıra gözenekler için nemlendirici kremler kullanmalı, güneş kremleri tercih edilmeli ve düzenli olarak gözenekleri temizlemelisiniz. Her duştan sonra cildinizi rahatlatan kremler uygulamalısınız. Böylece gözenekler zamanla düzelecek ve sıkı bir görünüm sağlayacaktır.

Gözenekler Nasıl Kapanır?

Konu cilt olunca insanlar son derecede hassaslaşıyor. Çünkü cilt hem güzellik hem de sağlık açısından önemlidir. Bu yüzden gözenekler nasıl kapanır? Hususunda kişiler kendilerine uygun yöntemler arıyor. Genel olarak cilt en önemli aynamızdır.

Ne kadar iyi görünürse, kendimizi de bir o kadar iyi hissederiz. Ancak geniş gözenekler cilt kusurlarına neden olabiliyor. Bunun içinde maskeler tercih edebilirsiniz. Cildinize düzenli rutinlerde bakmalı, temiz tutmalı ve günde 2 kez yıkamalısınız.

Yine de her türlü maske ve yönteme rağmen geniş gözeneklerden kurtulamıyorsanız, profesyonel cilt uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Cilt uzmanları birçok yöntem ile gözenek sıkılaştırma uygulamaları yapıyor. Bu sayede geniş gözeneklerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.