Sağlıklı bir şekilde kilo aldırma özelliğine sahip olan yiyecekler, beslenme planına dahil edilebilir. Kilo aldırırken kas kütleri üzerinde de etki gösteren besin grupları; süt ve süt ürünleri, kırmızı et, kurutulmuş meyveler, yumurta, patates olarak listelenebilir. Kilo almaya çalışanların yağlanmayı engelleyecek ve kas gelişimini destekleyecek ürünlerden yana tercih kullanması sağlık açısından önemlidir.

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir ?

Düşük maliyete sahip karbonhidrat kaynakları tek porsiyonla yeterli kalori alınmasını sağlar. En önemli kilo aldıran yiyecekler arasında yer alan süt ve süt ürünleri iyi bir kalsiyum, vitamin ve mineral kaynağıdır. Yemekle birlikte veya günlük egzersiz programına başlamadan önce tüketilecek süt dengeli bir kilo alımı sağlar.

Yüksek kaloriye sahip olan kuru meyvelerin gün içinde sadece bir avuç kadar tüketilmesi yeterlidir. En iyi kas yapıcı ve kilo aldırıcı besin olarak bilinen kırmızı et ise patatesle birleştirilerek lezzetli tarifler elde edilebilir.

Kilo Aldıran İlaçlar

Sağlık açısından önerilen ve düzenli kullanılan kilo aldıran ilaçlar dengeli bir diyet ve egzersiz programıyla etkisiz hale getirilebilir. Kilo alıyor ve bunun nedenini aşırı tüketime bağlamıyorsanız o zaman kullandığınız ilaçlara bakmanız gerekebilir. Bu aşamada doktora danışmadan ilaç kullanımı kesilmemeli veya doz ayarlaması yapılmamalıdır.

kilo aldıran ilaçlar

Bilinen ve çok sık kullanılan kilo aldırma özelliği olan ilaç grupları arasında;

  • Anti-histaminler
  • Antidepresanlar
  • Kan basıncını düzenleyen ilaçlar
  • Kortikoidler sayılabilir.

Kullanılan ilacın vücutta yaptığı etkiye uygun olarak düzenlenecek bir beslenme planı, kilo alımını engellerken yaşam kalitesi üzerinde de kalıcı etkiyi sağlar. Sindirim sistemini harekete geçirecek besinlerin tüketilmesi ilaç kullanılan süre boyunca tercih edilmelidir.

Kilo Aldıran Bitki Çayları

Şişman olmaktan yakınanların sayısı kadar zayıf olmaktan yakınan kişilere de rastlanabilir. Doğal ve sağlıklı bir şekilde iştah açarak kilo aldıran bitki çayları ilaç yerine tercih edilebilir. Metabolizmaya etki ederek iştahı açan ve besinlerin doğru emilimini sağlayan yardımcı malzemeler, çay şeklinde tüketilebilir.

  • Çemen otu
  • Kantaron
  • Kişniş
  • Zencefil ve
  • Hint ayvası kilo almak isteyenlere tavsiye edilir.
kilo aldıran çaylar

Yemeklere baharat olarak da eklenebilecek olan doğal lezzetler, belirlenen ölçüde çay olarak da taze demlenerek içilebilir. İştah problemi yaşayanların yanı sıra yediklerini hemen çıkartan kişiler için de tedavi edici özelliğe sahip olan bitkiler, kronik sağlık sorunu olan kişiler tarafından bilinçli kullanılmalıdır. Temel amacı metabolizmanın dengesini sağlamak olan dengeli bir beslenme listesi kilo sorunlarının giderilmesinde etkilidir.