İstanbul denildiğinde akla ilk gelen yapılardan biri kuşkusuz Topkapı Sarayıdır. Devlet yönetimi ve eğitim konusunda birçok rol üstlenen bu yapı, 15. YY’dan 19.yy’a kadar Osmanlı ailesine ev sahipliği yaptı. Günümüzün en uğrak mekanlarından biri olan Topkapı sarayı kim yaptırdı, mimarisi, giriş ücreti ve hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tarihçesi

Topkapı sarayı tarihi 1460 yılına dayanmaktadır. İstanbul’u fethi ardından sarayın yapımına başlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Sarayın yapımı 18 yıl sürüp, 1478 yılında tamamlanmıştır.

700.000 metre karelik bir alana kurulan yapı, Boğaz ve Haliç arasında, İstanbul yarımadasında ki Sarayburnu’nda yer alan Doğu Roma yerleşkesinin üzerine inşa edilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet’ten, Sultan Abdulmecid’e kadar asırlar boyunca imparatorluğun, idare, eğitim, sanatın merkezi olmuştur. 1850 yılında devlet protokolü ve merasimler için yetersiz kaldığı düşünülerek, imparatorluk idaresi buradan Dolmabahçe Sarayına taşınmıştır.

Cumhuriyet ilan edildikten sonra 1924 yılında yapısı korunarak müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin ilk müzesi olan bu yapı aynı zamanda dünyada ki en büyük müze yapılarındandır. Topkapı sarayı müzesi her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turisti çekmeyi başaran önemli tarihi yapılardan biridir.

Topkapı Sarayı Mimarisi

Saray, dördü karada, üçü limanda yedi kapılı bir sur içinde yer almaktadır. Surların içinde köşk, cami, divan, kasır, mutfak, devlet dairesi, koğuş, bahçe ve harem gibi yapılardan oluşmaktadır.

Saraya, Sultan II. Murad’ın Tunca nehri kıyısında yaptırdığı Edirne Sarayı ilham kaynağı olmuştur.

Sarayın yapım ve sonraki süreçlerde birçok mimar rol üstlenmiştir. Baş mimar Alaüddin yanı sıra, Sarkis Balyan, Mimar Sinan, Acem Ali, Davud Ağa yapının mimarlarındandır.

Topkapı Sarayı Müzesi Nerede?

Topkapı sarayı nerede sorusunun en kısa cevabı, Saray, İstanbul’un Fatih ilçesindedir. Tarihi yarımada da ki Sarayburnu’nda yer almaktadır. Tramvay, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının istikametinde yer alması nedeniyle ulaşımı oldukça kolaydır.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti Hakkında

Topkapı Sarayı kompleks bir yapı olduğu için, giriş ücreti farklı tarifelere dayanmaktadır. Bu tarifelerin yanı sıra bazı vatandaşlarımız için ücretsiz gezebilme imkanı sunmaktadır.

topkapı sarayı müze içinden görüntü

Ücretsiz girme hakkına sahip olanlar;

  • 18 yaş altındaki gençler ve çocuklar
  • Gaziler ve beraberindeki aileleri
  • Er ve erbaşlar
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar
  • Engelli vatandaşlar ve refakatçileri

Topkapı sarayı giriş ücreti 100 TL’dir. Bakanlığa bağlı bir müze olduğu için Müzekart geçerlidir.

Topkapı Sarayı Harem dairesi giriş ücreti 70 TL ve müze kart geçmemektedir. Aya İrin giriş ücreti ise 60 TL ve burada da müze kart geçmemektedir.

Müze Hangi Günler Açık ?

Topkapı sarayı hangi günler açık, müze Salı günü hariç her gün ziyaret edilebilir. Kış sezonu boyunca (30 Ekim – 15 Nisan) 09:00 ile 16:45 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.

Yaz sezonu boyunca da (15 Nisan – 30 Ekim) 09:00 ile 18:45 saatleri arasında ziyaret edilebilir.Ayrıca Hasan Paşa ve Kanije müdafaasına webloji farkıyla ulaşabilirsiniz.