Yakıt fiyatlarının son zamanlarda iyice artış göstermesiyle, yakıt tüketimini azaltacak yakıt tasarruf önerilerini gözden geçirmekte fayda olacaktır. Şimdi sizlere yakıt tasarrufunun nasıl yapıldığını ve yakıt tüketimini nasıl azaltabileceğimiz konusunda ipuçları vereceğim.

1-Aracı Ortalama Hızda Sürün. Aniden hızlanmaya çalışmayın.

Araç kullanırken düşük hızda seyretmek önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlar.Aniden hızlanmak ve  gaza basmak yakıt tüketimini arttırır. Sürekli olarak aniden hızlanmak ve aniden frenlemek yerine ortalama hızda seyredip gaz pedalından ayağımızı çekerek yavaşlamaya çalışalım.Örneğin az ileride tümsek var ve tümseğe yavaş girmeniz gerektiğini biliyorsunuz, bunu hesap ederek tümseğe az mesafe kala ayağı gaz pedalından çekip yavaşlamak önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayacaktır.
Frenlenme ve Hızlanma ne kadar az olursa o kadar az yakıt harcanır.

2-Uzun beklemelerde Aracın Motorunu Durdurun.

Aracınızla park halinde bir yerde beklemedeyseniz ve bu bekleme süreniz 1 dakika’yı geçecekse motoru durdurmanız önemli ölçüde yakıt avantajı sağlar ve çevredekiler egzoz kokusundan rahatsız olmamış olur.

3-Arabanızı Hafifletin.Bagajınızdaki Gereksiz Eşyalardan Kurtulun.

Arabanın bagajındaki gereksiz fazlalıklardan kurtulun.Uzun yolculuğa çıkmayı düşünmüyorsanız yakıt deponuzu tam doldurmayın.Yakıt deponuzu yarı yarıya doldurmanız gereksiz ağırlığın olmasını önler.
Hafif arabalar daha az yakıt kullanır.

Yakıt Tüketimi Lastik Basıncı

4-Lastik Hava Basınçlarını Düzenli Olarak Kontrol Edin.

Lastik basınçlarını en az ayda bir kez kontrol etmek ve fabrika verilerine göre ayarlamak, hem güvenlik açısından hemde yakıt konusunda önemli ölçüde katkı sağlar.Çünkü lastik hava basınçları düşük olduğu zamanlarda aracın hareket edebilmesi için daha fazla gaza basmak gerekir ve dolayısıyla daha fazla enerji harcanır.

5-Yolculuğunuzu Önceden Planlayın Ve Trafik Durumuna Göre Yola Çıkın.

Yola çıkmadan önce anlık trafik bilgisini öğrenin.Çünkü sıkışık trafikte sürekli dur-kalk yapacağınızdan dolayı araç daha fazla yakıt harcar.

6-Yüksek Hızda Pencereleri Kapatıp Klimayı Açmak Daha Mantıklı Olacaktır.

80 km hızın üzerinde yol alıyorsanız pencereleri kapatıp klimayı açmak yakıt tüketimini ortalama %15-20 dolaylarında azaltacaktır. Çünkü pencere açıkken rüzgarın uyguladığı direnç yakıt tüketimini arttırır.

7-Aracı Yüksek Hızda Yüksek Devirde Kullanmayın.

Aracınızı düşük devirlerde kullanmaya özen gösterin.Motoru boğarsanız ve 3000 devirleri sürekli geçerseniz daha fazla enerji tüketmiş olursunuz. Yüksek vitesler de araç daha yüksek devirde seyredeceğinden olabildiğince düşük hızda seyredin.

Sormak istediklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.