Yürümek, düzenli yürüyüş yapmak kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Eklem ağrısı, kalp rahatsızlıkları, stres, depresyon veya fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz yürümek size iyi gelecektir.

YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI

1-Kalp Sağlığını İyileştirir

Yürümek, kalp sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur.
Bazı bilim adamları, kalp hastalıkları riskini azaltmak için yetişkinlerde yürüyüş yapmanın en iyi egzersiz olduğunu belirtmişlerdir.

2-Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yürümek harika bir egzersiz ve kilo vermenize yardımcı olur. Sürekli araç kullanan biriyseniz gideceğiniz yere yakın uzaklıkta bir yere park edip yürümeyi tercih edin. Ne kadar yürürseniz sizin için daha faydalı olur.

  ✔ 1 Saat Yürüyüş’te Kaç Kalori Yakarız

1 saat yürüyüş kaç kalori ? sorusuna net cevap vermemiz mümkün değil, çünkü yakacağınız kalori sizin yürüyüş temponuza ve kilonuza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ama aşağı yukarı 1 saat yürüyüş ile ortalama 200-500 arası kalori yakabilirsiniz.

yürümek

3-Kan Basıncını Düzenler

Yürüyüş yapmak kan basıncının düşmesine de yardımcı olabilir.
Japonya, Wakayama Tıp Fakültesinden araştırmacılar, hafif hipertansiyonu olan bireyler üzerinde bir deney yaptı, 83 katılımcı 12 hafta boyunca günde 10.000 adım yürüdü.12 Haftanın sonucunda kan basınçlarında belirgin bir düşüş ve artan dayanıklılık gösterdiler. Günde 10.000 adım atamıyorsanız bile kan basıncı seviyenizi kontrol altında tutmak istiyorsanız en az 45-50 dakika yürüyüş yapmalısınız.

4-Kan Dolaşımını Arttırır

Belki inanmayacaksınız ama yürümek zekanızı arttırabilir.
Yürüyüş, beyne gerekli miktarda oksijen ve glukoz sağlamaya yardımcı olur ve bu da beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca arterleri tıkayabilen kötü kolesterol (LDL) seviyesini azaltır ve böylece felç riskini de azaltmış olur.
Yürümek, beyin ve hücresel fonksiyonlara yardımcı olan kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

5-Diyabet Riskini Azaltır

Düzenli olarak yürüyüş yapmak en yaygın hastalıklardan olan diyabet hastalığını kontrolüne ve önlenmesine yardımcı olur. Her gün yürümek kan şekeri seviyesinin kontrolüne yardımcı olur.

6-Kemikleri Güçlendirir

Kemikleriniz yaşlandıkça güçlerini kaybederler.
Fakat iyi haber şu ki, düzenli olarak yürüyüş yaparsanız kemiklerinizi güçlendirmiş olursunuz.
Kemikler bir nevi çerçevemizi belirlediğinden, daha güçlü ve sağlıklı kemikler duruş, dayanıklılık ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olur.

yürümenin faydaları

7-Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sisteminizdeki rahatsızlıklar; şişkinlik, kabızlık, ishal gibi hastalıklara yol açabilir.Bu sebeple sindirim sisteminizi sağlıklı tutmanız çok önemlidir.
Düzenli beslenme, bol su içmenin yanında yemeklerden sonra yürüyüş yapmak sindirim sisteminizi iyileştirir.

8-Bunama’yı (Demans)  Önler

Bunama yavaş yavaş hafıza kaybı ve bilişsel işlevler ile karakterize olan nörolojik bir durumdur. Bunama sonucunda sizi günlük işlerinizi yerine getiremez hale getirir ve tamamen başkalarına ihtiyaç haline düşürür.
Düzenli olarak yürümek bunamanın önlenmesine ve hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

9-Akciğer Kapasitesini Arttırır

Yürümek, akciğer kapasitenizi de arttırabilir. Yürürken, durağan olduğunuz zamana kıyasla daha fazla oksijen solarsınız. Daha büyük bir hacimdeki bu oksijen ve karbondioksit değişimi, akciğer kapasitenizi arttırmanıza yardımcı olarak dayanıklılığınızı ve egzersiz performansınızı arttırır.

yürüyüşün faydaları

10-D Vitamini Almanıza Yardımcı Olur

Sabahları yürüyüş yapmak vücudunuzun D Vitamini üretmesi için harika bir fırsattır.
Çünkü sabah yapılan yürüyüşler de güneş ışığına maruz kalacağınızdan bolca D vitamini almanızı sağlar.
D vitamini kemik gücü için esastır ve kanseri, diyabet tip 1’i önler.

11-Stresi Azaltır

Yürümek, hücrelere besin ve oksijen sağlayarak dolaşımı iyileştirerek stres seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sinir sistemi alıcılarını uyarır ve stres hormonlarının üretimini yavaşlatır.
Yürüyüş yaparken nefes alıp vermek gerginliği azaltır.

12-Mutluluk Verir

Çeşitli bilimsel araştırmalar sonucunda spor yapmanın depresyonu önlemeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Yürüyüş doktorlar ve psikiyatristler tarafından çok tavsiye edilir.

Kendinizi üzgün hissediyorsanız ve daha iyi olmak istiyorsanız açık hava yürüyüşü size çok iyi gelecektir.

13-Hafızayı Güçlendirir

Japon bilim adamları yürüyüş yapmanın özellikle ileri yaşlı hastalarda hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtmişlerdir. Fiziksel egzersizler hafızayı kuvvetlendirir. Bu yüzden hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız her gün düzenli olarak yürüyüş yapmaya çalışın.

14-Verimliliği Arttırır

Düzenli olarak yürümek, sizi daha aktif ve enerjik hale getirir. Bu da günlük hayattaki verimliliğinizi arttırır.

 

Bu yazımızda, yürüyüşün faydalarından bahsettik. Sağlığınız için her gün yürüyün.

Sormak istediklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.